Konto osobiste - co trzeba wiedzieć przed założeniem
Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy (ROR) jest rachunkiem, który ma nam posłużyć do wpływu wynagrodzenia, robienia przelewów, płacenia w sklepach kartą. Na rynku obecne mamy mnóstwo kont osobistych oferujących także przeróżne benefity, z których możemy skorzystać. 


Co należy wiedzieć jeśli chcemy otworzyć takie konto?


Podstawa to opłaty przy koncie. Główne opłaty to opłata za:

- prowadzenie konta,
- przelewy internetowe i robione w oddziale banku,
- wpłaty i wypłaty gotówkowe w oddziałach,
- wypłaty z bankomatów kartą debetową,
- opłaty miesięczne za użytkowanie karty,
- opłaty za przelewy ekspresowe,
- opłaty za ustalenie zlecenia stałego czy polecenia zapłaty

Wiele banków oferuje konto za zero złotych, należy jednak głębiej zapoznać się z Taryfą Opłat i Prowizji, gdyż często zdarza się tak, że należy spełnić pewne warunki aby utrzymać taką promocję. Zazwyczaj warunkiem musi być wpływ wynagrodzenia, wpływ z tytułu emerytury bądź renty lub po prostu stały comiesięczny wpływ w określonej kwocie. 

Opłata za kartę może być zniesiona do zera jeśli zrobimy określoną ilość transakcji w sklepach lub jeśli wydamy ustaloną kwotę pieniędzy, płacąc kartą debetową. Jeśli chodzi o wypłaty z bankomatów należy sprawdzić czy możemy wypłacać we wszystkich bankomatach w Polsce i za granicą czy są to tylko konkretne bankomaty np. bankomaty Euronet. Jeśli są to ustalone bankomaty to jaką opłatą obciąży nas bank jeśli skorzystamy z obcych bankomatów.

Skorzystanie z przelewów Express Elixir tzw. przelewów natychmiastowych jest możliwe tylko w kilku bankach, też warto o tym pamiętać. Przelewy takie są przydatne jeśli chcemy przelać pieniądze do innego banku tak, aby środki znalazły się od razu na koncie. Pieniądze pojawią się wtedy na koncie w ciągu 15 minut. Opłaty za taki przelew mieszczą się w granicach 1-10 zł.

Istotne przy wyborze konta osobistego jest też to czy będziemy z niego korzystać w oddziale banku czy głównie internetowo. Jeśli w oddziale to jakie koszty będziemy ponosić przy wpłatach, wypłatach i czy jest obsługa kasowa w oddziale. Zdarza się tak, że aby wpłacić pieniądze musimy skorzystać z wpłatomatu ponieważ nasz bank nie ma kas w oddziale. Przy korzystaniu internetowym ważny jest wygląd strony internetowej banku, jej przejrzystość i łatwość poruszania się po stronie. Oczywiście też ważne są kwestie zabezpieczeń, haseł i metod autoryzacji przelewów tak, aby nam było wygodniej.

Ostatnią kwestią mogą być korzyści i to co dostaniemy od banku jeśli założymy u nich konto. Może to być lepiej oprocentowane konto oszczędnościowe, lokata na lepszym procencie, zwrot części środków za płacenie kartą debetową za zakupy spożywcze, paliwo, rabaty na bilety do kina. Możliwości jest wiele musimy tylko znaleźć dla siebie najbardziej dopasowaną ofertę. Taką, z której my będziemy zadowoleni.


I pamiętajmy o tym, żeby czytać, pytać, wyjaśniać niejasności. Jeśli na początku wszystko będzie jasne, później nie zaskoczy nas żadna dodatkowa opłata.


 Zapraszam do przeczytania na blogu:

Propozycję najlepszych kont osobistych na rynku znajdziesz poniżej.Komentarze

Popularne posty