Konto oszczędnościowe - podstawowe informacje

Konto oszczędnościowe w banku służy do gromadzenia Naszych oszczędności. W ofercie banków możemy znaleźć wiele różnych kont z większym lub mniejszym oprocentowaniem. Znajdziemy także rachunki przeznaczone do odkładania pieniędzy dla Naszych dzieci.


 W wielu przypadkach jest tak, że wraz z wyższym oprocentowaniem musimy spełnić dane warunki aby to oprocentowanie pozostało na niezmienionym poziomie. Zazwyczaj jest tak, że tak jak w przypadku lokat terminowych warunki są lepsze jeśli jest się nowym klientem banku. Wówczas oprocentowanie wzrasta do kilku punktów procentowych na okres określony w regulaminie, mniej więcej są to trzy miesiące. 

Warunkiem lepszego oprocentowania może być na przykład założenie konta osobistego, deklaracja comiesięcznych równych wpływów na rachunek czy skorzystanie z oferty innego produktu. 

Na przykład w Banku Millennium jeśli otworzymy Konto 360 otrzymujemy oprocentowanie 2,5% na koncie oszczędnościowym. Link do wniosku znajdziesz tutaj.

Więcej o Koncie 360 znajdziesz w artykule poświęconym płatnościom mobilnym BLIK --> Przeczytaj

 Może się też zdarzyć, że możemy mieć ograniczenie co do kwoty środków lokowanych na koncie. Tych parametrów jest wiele, zdarzają się dosyć często, więc trzeba mieć tego świadomość.


Konto oszczędnościowe charakteryzuje się tym, że w każdej chwili można dokonywać wpłat. Jeśli chodzi o wypłaty z rachunku zazwyczaj jest tak, że pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa, kolejne wiążą się z opłatą uwzględnioną w Taryfie Opłat i Prowizji każdego banku. Oczywiście doradca na początku powinien Nas o tym poinformować. Celem takich opłat jest także zniechęcenie klienta do zbyt częstego wypłacania środków i trzymania większych oszczędności w banku.


Do obliczania zysku ze środków ulokowanych na rachunku oszczędnościowym służą różnego rodzaju kalkulatory. Pomagają one w prawidłowym obliczeniu wartości przy wprowadzonych danych. Odsetki od Naszego konta możemy obliczyć także sami. 

Przydatny tu będzie wzór


Odsetki = Kwota kapitału*Ilość dni *Oprocentowanie/365 dni


Przy obliczaniu zysku należy także uwzględnić podatek „Belki”, który od 2002 roku wynosi 19% od wysokości odsetek. Podatek ten obejmuje dochody z lokat i kont oszczędnościowych.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych obecnie waha się w granicach między 0,1 – 3% i jest oprocentowaniem zmiennym, czyli co miesiąc ustalana jest nowa stopa procentowa. Przy określonych promocjach może być stałe, ale tylko na określony okres, w zależności jakie warunki spełnimy. Pamiętajmy więc o tym, żeby pytać o wszystko, wyjaśniać wątpliwości i  niejasności. 

Bądźmy świadomymi klientami.


Zobacz także inne artykuły:

 

Komentarze

Popularne posty