Lokata bankowa - jak wybrać najlepszą?


Lokata bankowa jest najczęstszą formą wybieraną do ulokowania i gromadzenia oszczędności. Po pierwsze i najważniejsze jest bezpieczna, nawet gdy coś się zadzieje z bankiem mamy gwarancję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, że nasze środki nie przepadną. Plusem lokaty jest też to, że zawsze wiemy kiedy się ona skończy. Banki w swojej ofercie mają lokaty terminowe na krótszy i na dłuższy okres czasu i tu w zależności kiedy środki będą nam potrzebne wybieramy odpowiednią ofertę. 

Depozyty terminowe mają także w większości przypadków stałe oprocentowanie, czyli mamy gwarancję, że nie zmieni się ono w trakcie trwania lokaty na przykład na mniejsze. Przy zakończeniu lokaty od odsetek jest odejmowany podatek Belki w wysokości 19%. Jeśli chodzi o oprocentowanie lokat z racji obecnej sytuacji jest ono niewielkie, ale warto szerzej zbadać rynek i poszukać czegoś korzystniejszego. Lepsze warunki otrzymamy jeśli na przykład jesteśmy nowymi klientami w banku lub jest to lokata na "nowe środki", czyli środki  dopiero wpłacane na konto. Przeważnie jest tak, że do założenia lokaty niezbędne jest posiadanie konta. Zazwyczaj nie trzeba otwierać konta osobistego z wpływem wynagrodzenia, jest to raczej konto techniczne, na które oszczędności mają wpłynąć. Tutaj należy zwrócić uwagę jakie są koszty prowadzenia i utrzymania takiego konta. Opłaty mogą się pojawić na przykład w momencie wypłaty środków. W niektórych bankach jednak możemy znaleźć ofertę lepszych warunków na lokacie jeśli otworzymy główny ROR i zdecydujemy się przelewać wynagrodzenie i aktywnie korzystać z tego konta, czyli robić przelewy, płacić z niego kartą debetową.     

Pamiętajmy, że przy lokacie mamy gwarancję wypłacenia zarobionych odsetek, ale w przypadku zerwania lokaty przed terminem zakończenia odsetki te mogą być utracone. Jeśli środki mogą być nam potrzebne w niedługim czasie, ale nie jesteśmy tego pewni, warto założyć kilka mniejszych depozytów i w razie potrzeby nie zrywać wszystkich a na przykład jeden, a reszta będzie pracować. 


Informacje o założeniu konta osobistego znajdziesz tutaj.

Lokaty dzielimy na lokaty nieodnawialne, czyli po zakończeniu lokaty zgromadzone środki wracają na wskazany rachunek. Są także lokaty, które same się odnawiają, przeważnie jednak odnawiają się na niższym procencie. Lokaty odnawialne korzystne są dla klientów, którzy na przykład są za granicą, nie mają dostępu do konta i nie mają ustalonych pełnomocników do konta. Wtedy lokata odnawia się automatycznie i nadal pracuje, a odsetki cały czas się dopisują. 

W ofercie banków coraz częściej możemy spotkać się z zakładaniem lokaty przez internet. Jest to bardzo wygodna forma, gdyż nie zawsze jest czas, żeby pójść do banku i czekać aż ktoś nas przyjmie. Zakładając depozyt terminowy w oddziale banku warto zwrócić uwagę na to, jakie bank ma opłaty za wpłatę na konto, wypłatę i ile można wypłacić jednorazowo w gotówce. Niektóre banki mają limity wypłat.

Jeśli chodzi o formy oszczędzania zakładanie lokaty bankowej jest najczęściej wybieranym sposobem gromadzenia środków, na rynku możemy znaleźć bardzo dużo ciekawych ofert. Warto więc wybrać najkorzystniejszą z nich.

Zapraszam do przeczytania innych postów:

Ofertę dostępnych lokat znajdziesz poniżej: 
 

Komentarze

Popularne posty