Oszczędności w skarbonce
Skarbonka jest bardzo ciekawą opcją oszczędzania jeśli zbieramy na konkretny cel. Zbieramy na wakacje, na sprzęt do domu, dla dziecka, na co tylko chcemy. Przyda się tu skarbonka bez możliwości jej otworzenia, żeby nie kusiła. Jak oszczędzać? 

Najlepszym systemem wrzucania drobniaków do skarbonki jest tzw. „czyszczenie portfela”. Idąc do sklepu, robiąc zakupy całą resztę, wszystkie drobniaki wrzucamy do świnki. Wszystko od 5 zł w dół. Policzmy na przykład jeśli codziennie robimy jakieś mniejsze zakupy, mamy 20 zł, wydajemy 15 zł w sklepie. Zostaje nam drobnych 5zł, te 5 zł wrzucamy do świnki. Po roku jeśli codziennie wrzucimy 5 zł otrzymamy 1825 zł. A często zdarza się tak, że reszty z zakupów jest więcej. 

Płacąc w sklepie kartą debetową czy telefonem jest wygodniej, ale zdarza się tak, że nie kontrolujemy wtedy naszych wydatków. Tutaj musimy wypłacić z bankomatu środki, ale możemy też coś więcej odłożyć. Fakt zdarzają się w ofercie banków takie konta, gdzie pewien procent kwoty zapłaconej w sklepie lub przelanej ląduje na koncie oszczędnościowym, ale to może kusić. A świnka jest zamknięta i czeka codziennie na nakarmienie.  

Czy to nie dobry sposób?

Komentarze

  1. Umiejętność https://loando.pl/wpis/zanim-zaciagniesz-pozyczke-czyli-zarzadzanie-budzetem to bardzo ważna umiejętność. Kiedy potrafimy rozpisać przychody - rozchody i mądrze nimi gospodarować to nie będziemy zmuszeni do szukania dodatkowych pieniędzy, a wręcz istnieje możliwość, że odłożymy pokaźną sumkę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty