Spirala długów - jak jej uniknąć?W dzisiejszych czasach dług społeczeństwa rośnie. Jeśli chodzi o kredyty bankowe po kryzysie gospodarczym wymagania wzrosły. Banki coraz bardziej sprawdzają klientów, weryfikują ich zdolność kredytową. 


Dlatego naprzeciw temu wyszły firmy oferujące pożyczki pozabankowe. Firm takich jest mnóstwo na rynku. Udzielają one pożyczek bez weryfikacji w bazach BIK, BIG. Oferują pożyczki dla osób zadłużonych i z komornikiem. Klienci bardzo chętnie korzystają z takich form pożyczania pieniędzy nie zdając sobie sprawy jakie koszty i konsekwencje niesie to za sobą. 

Jeśli jesteśmy spłacić taką chwilówkę w krótkim czasie możemy się pokusić, nawet na darmową. Natomiast jeśli wiemy, że będziemy mieć problem ze spłatą, należy się zastanowić. Spirala długów wynika z tego, że pożyczamy pieniądze na krótki okres, po tym okresie nie jesteśmy w stanie spłacić pożyczki i bierzemy kolejną. Koszty nam wzrastają, opłaty są dużo większe, a my nie zastanawiając się korzystamy z coraz to innych, nowych firm pożyczkowych. 

Spirala długów jest nieuchronna, no chyba że będziemy mieć jakiś większy zastrzyk gotówki wtedy damy radę z pożyczkami. Problem pojawia się, gdy nie mamy już gdzie pożyczyć, a firmy wysyłają nam wezwania do zapłaty i straszą skierowaniem sprawy do firmy windykacyjnej.
  
Co wtedy? 

Najlepiej spokojnie usiąść i po pierwsze stworzyć listę naszych długów. Jaka kwota, gdzie pożyczone, jaki termin spłaty, jakie koszty są pożyczki. W niektórych przypadkach wyjdzie tego niestety sporo. Pamiętajmy, żeby zrobić także listę opłat miesięcznych, rachunków i listę wydatków na dom. Najlepiej zakupy ograniczyć do minimum i do najbardziej niezbędnych rzeczy. 

Potem musimy wziąć się za siebie, do odpoczynku wystarczy nam sześć godzin snu. Resztę dnia możemy spędzić na wykonywaniu dodatkowej pracy zarobkowej. Pozbycie się spirali długów jest bardzo trudne, stresujące, szczególnie gdy ciągle ktoś do nas wydzwania. Ale dopóki nie zdamy sobie sprawy z tego, że mamy problem, nie zaczniemy działać. Im szybciej tym lepiej. 

Najważniejsza jest świadomość tego, że jesteśmy w spirali długów i koniecznie trzeba z tym skończyć. 

Zobacz też inne artykuły:
Tu sprawdzisz oferty kredytu konsolidacyjnego:
 

Komentarze

  1. Jeżeli mamy tych długów za dużo to chyba najlepsza jednak będzie https://loando.pl/wpis/konsolidacja-kredytu-pozyczki Wtedy spłacamy jedną ratę, a specjalista nam doradzi na jaką kwotę musi opiewać tak, żeby dług był spłacany. I tak jak pisze autorka tekstu, trzeba poszukać sobie dodatkowego zarobku, bo przy wszystkich wydatków ciężko będzie wyjść ze spirali zadłużenia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty