BLIK - jak szybko i bezpiecznie zapłacić telefonem.


Klienci banków ostatnio coraz mniej czasu spędzają w oddziałach. Banki wykorzystując coraz to nowsze technologie umożliwiają klientom nie tylko robienie przelewów przez internet, ale także założenie konta, lokaty, wzięcie kredytu. 


Zwiększając też koszty przelewów robionych w oddziale, wypłat z bankomatów zachęcają klientów do robienia częstszych transakcji bezgotówkowych. Oferują przy tym dużo korzyści na przykład zwrot za zakupy płacone kartą.

O zwrocie za zakupy przy kontach osobistych więcej znajdziesz tutaj.

Coraz bardziej popularne stało się dokonywanie płatności zbliżeniowych i telefonem. Wiele też bankomatów w Polsce ma możliwość wypłaty gotówki bez karty debetowej. Technologia mobilna cały czas się rozwija, a My zyskujemy wygodę i oszczędzamy cenny czas. Powoli mijają czasy, gdzie musieliśmy szybko biec do domu, włączać komputer, logować się do bankowości internetowej czy czekać w kolejce w banku, żeby zrealizować przelew. 

BLIK co to takiego?
BLIK jest polskim systemem płatności mobilnych. Został on wprowadzony do banków 9 lutego 2015 roku przez spółkę Polskiego Standardu Płatności i coraz częściej jest używany przez klientów. Umożliwia on szybkie i bezpieczne zapłacenie telefonem w sklepie za zakupy, wypłatę środków w bankomacie wyposażonym w funkcję BLIK, a także realizowanie przelewów przez telefon i na telefon.


Do korzystania z płatności BLIK potrzebne jest Nam przede wszystkim:

 • konto osobiste w banku, który obsługuje funkcję BLIK,
 • smartfon z dostępem do internetu i zainstalowaną aplikacją Naszego banku,
 • aplikacja musi być aktywna i zaakceptowana przez Nasz bank. 

 Pierwsze sześć banków, wymienionych niżej, które obsługują transakcje za pomocą BLIK są jednocześnie udziałowcami spółki Polskiego Standardu Płatności i właśnie w tych bankach otrzymamy możliwość płatności mobilnych. Poniżej znajduje się lista banków, w których działa BLIK.

Lista banków, w których został wprowadzony BLIK:
 • Alior Bank S.A.,
 • Bank Millennium,
 • Bank Zachodni WBK,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • PKO Bank Polski,
Od niedawna płatności mobilne zrealizujemy także w:
 • Orange Finanse,
 • Getin Noble Bank,
 • T-Mobile Usługi Bankowe.
 Jeżeli chcemy na przykład zapłacić w sklepie smartfonem musimy najpierw zalogować się do bankowości mobilnej, wygenerować sześciocyfrowy kod autoryzacyjny (ważny przez dwie minuty), zapłacić telefonem, po sprawdzeniu kwoty transakcji wpisać kod autoryzacyjny i zaakceptować płatność. 

 


Bardzo zaawansowaną bankowość mobilną i wygodę płacenia przez BLIK oferuje Bank Millennium, który właśnie postawił tu na bardzo nowoczesne technologie. Jako pierwszy z banków umożliwił opcję przelewu na telefon. 


Na aplikację mobilną możemy zalogować się odciskiem palca lub za pomocą kodu PIN. Bank też udostępnił Nam widgety, dzięki którym szybko sprawdzimy stan środków na koncie, bez opcji logowania.

Obecnie najchętniej wybieranym kontem w banku jest Konto 360, w którym znajdziemy też płatności za pomocą BLIK. Konto jest bezpłatne jeśli na nasze konto wpłynie kwota minimum 1000 zł i dokonamy przynajmniej jednej płatności kartą debetową lub za pomocą płatności BLIK.

A dodatkowo otrzymujemy:
 • Pakiet Bardzo Pomocny, czyli dostęp do pomocy technicznej, medycznej, IT - przez pierwsze 12 miesięcy od otwarcia konta bezpłatnie, maksymalnie 7 świadczeń assistance, po 12 miesiącach 4,98 zł miesięcznie,
 • Konto Oszczędnościowe z oprocentowaniem 2,5 % na 92 dni do kwoty 100 000 zł,
 • Kartę do Konta Millennium Visa Konto 360 i możliwość skorzystania z wielu rabatów,
 • Płatności BLIK, za pomocą których możemy zapłacić w ponad 160 000 sklepach i punktach usługowych w Polsce.
Aby założyć Konto 360 wystarczy kliknąć w ten link.

P.S. W reklamach Banku Millennium Konta 360 obecnie towarzyszy piosenka polskiego zespołu The Dumplings.Ich profil można znaleźć tutaj. Osobiście polecam.

Zobacz też inne artykuły:
Komentarze

 1. Fajnie, że banki idą w kierunku nowoczesności. Początkowo obawiałem się korzystania z BLIKA ze względów bezpieczeństwa, ale po dokonaniu paru płatności za pomocą aplikacji Orange Finanse, wszytko jest ok. Płatność za każdym razem przebiegała bezproblemowo i szybko. Fajna alternatywa dla tradycyjnego sposobu płacenia, a także dla kart płatniczych

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, prawda też miałam na początku obawy co do korzystania z BLIK, ale w dobie zabezpieczeń też przy smartfonach przekonałam się do takich płatności. Poza tym dobrze jest dla większego bezpieczeństwa ustawić dzienne limity płatności. Polecam, tym bardziej, że teraz mamy blikomanię :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty