Kredyt odnawialny w koncie - szybki i tani sposób na dodatkową gotówkę.


Limit odnawialny w koncie jest kredytem w bieżącym rachunku. Jest to określona suma środków, które możemy wykorzystać w dowolnym momencie, czyli najprościej mówiąc wchodzimy na dozwolony minus w koncie.

Środki te możemy wykorzystywać tak samo, jak korzystamy z Naszych pieniędzy na koncie. Możemy je wypłacać, płacić kartą w sklepie za zakupy, dokonywać przelewów. Limit odnawialny przydatny jest na przykład gdy czekamy na wypłatę, a mamy nagły wydatek. Wtedy spokojnie możemy wejść na minus w rachunku, nie musimy od nikogo pożyczać pieniędzy.


Pieniądze, które wykorzystujemy z limitu odnawialnego powodują, że Nasze saldo jest ujemne. Spłata takiego kredytu następuje automatycznie w momencie wpłaty lub przelewu przychodzącego na rachunek, czyli na przykład w momencie wpływu wynagrodzenia. Kredyt odnawialny jest spłacony i możemy z niego ponownie korzystać w miarę potrzeb.

Kwota kredytu jaką możemy otrzymać zależy od kwoty comiesięcznych wpływów na rachunek też od zdolności kredytowej. Wniosek wprowadzany jest tak jak przy zwykłym kredycie gotówkowym, czyli bank bada Naszą historię i wiarygodność kredytową. Maksymalne kwoty ustalane są przez bank, przeważnie jest to około 20-30 tys. zł.

Zazwyczaj umowa o limit odnawialny w rachunku bieżącym zawierana jest na okres 12 miesięcy z możliwością jego przedłużenia na kolejny okres. Tutaj mogą pojawić się opłaty roczne za przedłużenie kredytu odnawialnego na kolejny rok. Prowizja banku ustalana jest procentowo, w zależności jaką kwotą limitu dysponujemy. Jest to w granicach między 1-5% od udzielonego kredytu, ale z kwotą minimalną do zapłaty. Dla przykładu w mBank jest to prowizja 2,5-5% minimum 69 zł.

Opłata pojawia się także w momencie uruchomienia takiego limitu na rachunku. Jest tutaj podobnie, jak przy opłacie za przedłużenie, czyli procentowo od udzielonej kwoty. W tym momencie możemy znaleźć w ofercie kilku banków propozycję skorzystania z limitu z prowizją 0 zł za przyznanie.


Oprocentowanie limitu odnawialnego jest zmienne, tak jak przy kartach kredytowych. W tym momencie mniej więcej 10% w skali roku. Warto zwrócić tu uwagę na fakt, że odsetki pobierane są tylko od kwoty wykorzystanej w debecie i w tych dniach kiedy był minus. Jest to więc tani sposób na otrzymanie dodatkowej gotówki na niespodziewane wydatki. Jeżeli wykorzystamy kredyt odnawialny w wysokości na przykład 500 zł, odsetki miesięczne mogą nie przekroczyć 5 zł, przeważnie są to groszowe sprawy.


W tym momencie (do 03.02.2017) 0 zł prowizji za przyznanie kredytu odnawialnego oferuje Bank BGŻ BNP Paribas przy Koncie Praktycznym

Konto Praktyczne zostało opisane w jednym z poprzednich artykułów. Aby sprawdzić opłaty i warunki założenia konta wystarczy kliknąć w ten LINK, który przekieruje Was do poprzedniego artykułu.

Zobacz także inne artykuły:

Komentarze

  1. Kredyt odnawialny, to kredyt związany rachunkiem bankowym, czyli stale dostępna linia kredytowa z przeznaczeniem na dowolny cel. Często błędnie utożsamia się go z debetem, pomimo, że są to dwa różne produkty finansowe. Faktycznie, to dobry sposób na dodatkową gotówkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jest bardzo często mylony z debetem. Spotkałam się nawet z tym, że bankier sam proponując kredyt odnawialny określał go słowem "debet w koncie". Na szczęście jesteśmy coraz bardziej świadomymi klientami i więcej wiemy. I to mnie bardzo cieszy.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty