Kredyt - zdolność kredytowa i historia kredytowa w BIKUbieganie się o kredyt w banku, lub w firmie pożyczkowej udzielającej pożyczek chwilówek wiąże się z wypełnieniem wniosku o pożyczkę. Wprowadzony poprawnie wniosek i podpisanie zgód na weryfikację w bazach dłużników prowadzi Nas do oceny naszej zdolności kredytowej. 


Krótko mówiąc zdolność kredytowa jest to zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami zgodnie z ustalonym harmonogramem spłat. Instytucja udzielająca Nam kredytu sprawdza Nasze dochody, obecne zobowiązania, obecną sytuację finansową. Bada też historię kredytową w bazach BIG, KRD i BIK.

Na podstawie tych informacji wyliczany jest Nasz scoring. Scoring jest oceną punktową wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy. Im wyższa ocena tym lepsze warunki możemy otrzymać od banku.Jednym z istotnych czynników wpływających na Naszą zdolność kredytową jest historia kredytowa sprawdzana w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Znajdują się tam wszystkie informacje  na temat wcześniej zaciągniętych kredytów. Można tam znaleźć wiadomości na temat kwoty raty, kiedy kończy się kredyt, jakie zostało saldo do spłaty i czy nie mamy opóźnień w spłacie. Znajdziemy tu także informacje o wcześniej zaciągniętych kredytach, jak były spłacane i  czy nie spóźnialiśmy się ze spłatami. Także informacje o naszych limitach debetowych przy koncie i kartach kredytowych.


W zależności od informacji z raportu BIK historia może być pozytywna, jeżeli wszystkie kredyty spłacaliśmy na czas. Historia jest negatywna w przypadku, gdy zalegamy, albo zalegaliśmy z ratami i bank, w którym mieliśmy opóźnienia wpisał nas do BIK. Informacje w BIK o opóźnieniach mogą być przechowywane przez 5 lat.

Możliwość wpisania do bazy BIK mają także obecnie firmy pożyczkowe zajmujące się udzielaniem pożyczek pozabankowych. Jeśli spóźniamy się ze spłatą chwilówki musimy mieć tego świadomość, że taki wpis będzie widniał w naszym raporcie. Większość z tych firm też sprawdza Naszą historię kredytową w bazach BIK, jednak niektóre mniej a niektóre bardziej przywiązują do tego uwagę. Na rynku jest wiele ofert "chwilówek dla zadłużonych", "chwilówek bez BIK", "z komornikiem".

Historię kredytową i Naszą zdolność do zaciągnięcia kredytu w banku obniża także zbyt duża ilość zapytań w BIK. Niektóre banki nawet mogą nie mieć dla Nas oferty, jeżeli w danym miesiącu sprawdzaliśmy propozycję już w kilku instytucjach. Każdy bank wprowadzając wniosek prosi Nas o podpisanie zgody na weryfikację w Biurze Informacji Kredytowej, każde takie zapytanie w BIK jest odnotowywane. Jeżeli zapytań jest dużo, są zbyt często Nasza ocena kredytowa może być niższa i wtedy dostaniemy gorszą ofertę lub nie dostaniemy jej wcale. Dlatego przy wyborze kredytu najlepiej wybrać dwie, trzy oferty maksymalnie i wtedy wprowadzić tam już pełny wniosek.

Jeśli zastanawiamy się nad kredytem gotówkowym lub mieszkaniowym, a nie jesteśmy pewni Naszej historii na przykład jakiś czas temu spóźniliśmy się ze spłatą raty możemy pobrać samemu taki raport ze strony internetowej Biura Informacji Kredytowej. 

Aby pobrać swój raport BIK wejdź tutaj.


Po zarejestrowaniu się na stronie jest możliwość pobrania bezpłatnie raportu z Naszymi informacjami. Są tam także opcje płatne gdzie wykupujemy abonament roczny za niewielką kwotę i dzięki temu dostajemy dodatkowe opcje na przykład alerty BIK. Polegają one na tym, że za każdym razem gdy sprawdzani jesteśmy w BIK dostajemy informację SMS, że takie zdarzenie zaistniało. Pomoże to Nam na uniknięcie wyłudzenia kredytu i dostęp na bieżąco do informacji o opóźnieniach w spłacie kredytów, gdy jakaś instytucja wpisze Nas do bazy.

Zapraszam do przeczytania też innych artykułów:

Komentarze

Popularne posty