Zlecenie stałe czy polecenie zapłaty?Obecnie coraz bardziej jesteśmy zabiegani i zapominamy o pewnych sprawach. Bardzo często zdarza się tak, że ucieka Nam opłacenie mieszkania, rachunku za telewizję, prąd, telefon.

Pomocnym narzędziem może być ustanowienie w banku zlecenia stałego lub polecenia zapłaty. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy pilnować przelewów, oszczędzamy przy tym czas i mamy spokojną głowę. Wiele banków oferuje możliwość ustalenia i realizację takich zleceń za darmo, dzięki czemu także nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Niektórzy opłacają comiesięczne rachunki na poczcie, oddziale banku, a to generuje dodatkowe koszty. Poza tym tracimy cenny czas stojąc w kolejkach. Dlatego też zlecenie stałe czy polecenie zapłaty może nam ułatwić obsługę bieżących spraw.

Czym się różnią?


Zlecenie stałe ustawić można przy przelewach, opłatach za rachunki jeśli co miesiąc są to polecenia przelewu w równych kwotach i wychodzą zawsze konkretnego, ustalonego dnia miesiąca. 

Aby ustalić zlecenie stałe w banku potrzebny będzie numer rachunku odbiorcy, jego nazwa, adres. Musimy podać dokładną kwotę jaka będzie przelewana i którego dnia miesiąca. Przelewy takie mogą być realizowane co miesiąc, co kwartał w zależności od potrzeb. Mogą być ustalone bezterminowo aż do momentu jego odwołania lub do konkretnej daty. Możliwości jest tutaj bardzo dużo, pamiętajmy też o tym, żeby w dniu realizacji były na koncie środki. W przeciwnym wypadku zlecenie nie zostanie zrealizowane.  

Dla klientów, którzy chcą oszczędzać jest to też ciekawy sposób odkładania na przyszłość. Możemy ustanowić w banku takie zlecenie stałe na swoje konto oszczędnościowe. Ustawiamy na przykład zlecenie na 100 zł miesięcznie. Z konta osobistego co miesiąc na rachunek oszczędnościowy wpływa 100 zł, środki rosną i pracują, dzięki temu budujemy kapitał na przyszłość.

Polecenie zapłaty występuje wtedy, gdy odbiorca na przykład dostawca mediów, za Naszą zgodą przekazuje rachunek do zapłaty bezpośrednio do naszego banku. 

Bank realizuje wówczas taki przelew do odbiorcy bez Naszej ingerencji, ale za wcześniejszą podpisaną zgodą. Aby ustanowić polecenie zapłaty należy w firmie wystawiającej fakturę przedstawić odpowiedni formularz (wydrukowany dwa razy ponieważ jeden firma ta przesyła potem do naszego banku). Taki druk dostaniemy na przykład w banku. Najwygodniej jest jednak ściągnąć formularz ze strony internetowej i wysłać go pocztą. 

W przypadku niektórych firm i banków polecenie zapłaty można aktywować przez Internet. Do wypełnienia druku niezbędne jest aby był wpisany tam numer IDP (Indywidualny Numer Płatnika), który jest przypisany do klienta w firmie, w której opłacamy rachunki. Znajduje się on na każdej fakturze. Przy poleceniu zapłaty w ciągu 56 dni od każdej płatności mamy prawo odwołania, bez podania przyczyn, każdej dokonanej  płatności.

Dodatkowe bonusy za ustawienie polecenia zapłaty oferują:
Banki, które promują polecenie zapłaty to:Zobacz również inne artykuły:
  1. Konto osobiste - podstawowe informacje 
  2. Konto oszczędnościowe
  3. Konto osobiste ze zwrotem za zakupy


Komentarze

Popularne posty