Oszczędzanie u Naszych dzieci - jaki sposób wybrać?


Od małego warto wpajać dziecku wiedzę i umiejętność oszczędzania. Dzięki takiej nauce i świadomości Nasze pociechy mogą zacząć odkładać pieniądze na przyszłość, nie będą mieć problemów finansowych w nagłych sytuacjach, nie będą też żyć na kredyt. Dobry start w dorosłość także zależy od tego jakie Nasze dziecko wyniesie wartości z domu.

Jest wiele sposobów oszczędzania. Dla dzieci pierwszym z nich, często stosowanym jest skarbonka dla dziecka (świnka, puszka), która pozwoli na odkładanie drobnych kwot i zbieranie pieniędzy na dowolny cel. Ważne jest aby dziecko samo ustaliło sobie cel zbierania pieniędzy, ponieważ to będzie go motywowało i skłaniało do wrzucenia kieszonkowego, pieniędzy za wyrzucanie śmieci. Nie przeznaczy ich wtedy na zbędne rzeczy tylko wrzuci do świnki.

Ważne jest to, aby rodzice także podążali w duchu oszczędzania. Dziecko widząc, że rodzice są rozrzutni, kupują, oprócz rzeczy pilnych, produkty zbędne,wydają na zachcianki też będzie podążało ich śladem. Dzieci naśladują swoich rodziców i wynoszą z domu to czego się nauczyli i to co widzieli w młodości.

A dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami i w krótkim czasie pochłaniają wiedzę i zachowania dorosłych, te dobre i złe. Dlatego warto przekazywać dziecku od małego co jest dobre, a czego należy unikać.

Oprócz standardowego odkładania pieniędzy do skarbonki warto zastanowić się nad kontem w banku dla dziecka. I mamy tutaj do wyboru konto osobiste i oszczędnościowe. Jeżeli dziecko dostanie większe kieszonkowe, pieniądze od dziadków, chcemy odkładać pieniądze z programu 500+ lub ze zwrotu podatku z tytułu ulgi na dziecko możemy otworzyć specjalne konto w banku. 

Otwieramy wtedy rachunek dla małoletniej osoby, mamy do niego stały dostęp i kontrolę. Starsze dziecko może dodatkowo logować się samemu na bankowości internetowej i sprawdzać jak pieniądze rosną na koncie. Może także wpłacać, wypłacać pieniądze w oddziale do określonej kwoty ustalonej w banku. Taka umiejętność odkładania pieniędzy i budowy kapitału z pewnością pomoże w późniejszym życiu.

Do założenia konta dla dziecka potrzebny jest najczęściej akt urodzenia, dokument ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport, legitymacja ucznia) oraz przede wszystkim obecność rodzica lub opiekuna prawnego, który podpisuje dokumenty niezbędne do otwarcia rachunku.

Koszty prowadzenia takiego rachunku dla małoletniego zazwyczaj są niewielkie. Opłaty pojawiają się w momencie gdy chcemy wyrobić kartę debetową do konta i jej używać, a przy kontach oszczędnościowych zapłacimy dodatkowo gdy w danym miesiącu zrealizujemy drugą lub kolejną wypłatę. Konto takie ma raczej służyć do gromadzenia środków i pokazania dziecku zalet oszczędzania, a nie do częstych wypłat, także może być tak, że nie zapłacimy za konto ani grosza.

Świadomi rodzice to świadome dziecko.


Zobacz również inne artykuły:Komentarze

Popularne posty