Planujecie wakacje? Zaczynamy odkładać na wymarzony urlop.


Wakacje zbliżają się szybkimi krokami (oby). Taki odpoczynek zazwyczaj pochłania dużo pieniędzy. Czy to wyjazd zagraniczny czy urlop w kraju pozwalamy sobie na dużo więcej. I to jest naturalne, gdyż urlop jest po to, żeby odpocząć od codziennych spraw, zająć się sobą i nie myśleć o bieżących problemach.

Aby w pełni wykorzystać urlop przyda się dodatkowa gotówka. Ale czy jest sens przed samymi wakacjami brać kredyt w banku i spłacać go potem cały rok? Dodatkowo oddajemy wtedy często dużo więcej niż pożyczyliśmy. Chyba, że bank ma rzeczywiście bardzo ciekawą ofertę na atrakcyjnych warunkach. Niektórzy takie rozwiązanie wolą. 

Ale warto też już dziś zacząć odkładać pewne sumy z wypłaty, aby urlop sfinansować z własnych oszczędzonych środków. Odkładać można do "skarpety", skarbonki przeznaczonej właśnie tylko na wakacje lub na konto oszczędnościowe w banku.

O oszczędnościach w skarbonce pisałam w krótkim artykule --> Oszczędności w skarbonce.

Jeżeli chodzi o konto oszczędnościowe oprocentowanie takiego rachunku jest obecnie niewielkie, ale na rynku można znaleźć wiele ciekawych ofert dotyczących uzyskania większych odsetek na koncie.

Rachunek oszczędnościowy szerzej opisywałam tutaj --> Konto oszczędnościowe - podstawowe informacje.

Warto już w tym momencie ustalić sobie zlecenie stałe na koncie (Co to zlecenie stałe?), które z osobistego rachunku co miesiąc będzie przelewać konkretną ustaloną kwotę na konto oszczędnościowe. Dzięki temu Nasz kapitał systematycznie wzrasta, a urlop będzie znacznie przyjemniejszy. 

Często zdarza się tak, że ile mamy środków na koncie bieżącym tyle wydajemy. Można nawet nie zauważyć różnicy w saldzie, czy nawet w pogorszeniu jakości życia przy takim zleceniu stałym na konto oszczędnościowe, ponieważ często wydajemy pieniądze na zachcianki i rzeczy tak naprawdę zbędne. 

Nawet nie zauważymy jak w krótkim czasie na koncie oszczędnościowym uzbiera się spora suma. Dodatkowo w bankach mamy ograniczenia co do wypłaty z takiego rachunku, zazwyczaj tylko pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa, a kolejne wiążą się z opłatami. Opłaty powodują, że rzadziej będziemy sięgać po pieniądze z oszczędności. 

I jeżeli planujemy wyjazd za granicę czy w Polsce warto już teraz rozejrzeć się za noclegiem. Może być znacznie taniej niż przed samym urlopem i w dodatku wybierzemy miejsce jakie tylko będziemy chcieć, a nie to, które zostało.

Zobacz również inne artykuły:


Komentarze

Popularne posty